Jaki jest dach płaski, każdy widzi. I choć płaska konstrukcja zadaszenia wciąż budzi wiele kontrowersji, to jednak inwestorzy decydują się na nią coraz częściej. Oczywiście trudno zdefiniować, czym tak naprawdę jest dach płaski. Wielu specjalistów twierdzi, że nie ma konkretnej granicy, odróżniającej konstrukcję płaską od pochyłej. W poniższych rozważaniach przyjmiemy jednak, że jest to powierzchnia o pochyleniu do 10 procent.

Funkcje dachu płaskiego

Funkcje dachów płaskich definiujemy przede wszystkim poprzez ich specyfikę funkcjonalną i technologiczną.

Do najważniejszych z nich należą:

  • funkcja paroprzepuszczalna, polegająca na odprowadzaniu pary wodnej z wnętrza budynku,
  • funkcja izolacyjna, czyli stopień ochrony przed utratą ciepła,
  • funkcja estetyczna, czyli odpowiedni wygląd stropu (wewnątrz budynku) i powierzchni dachu (na zewnątrz),
  • funkcja ochrony przed działaniem wilgoci, zarówno w postaci deszczu, jak i odkładającego się śniegu,
  • funkcja tłumienia dźwięków zewnętrznych,
  • funkcja dekoracyjna i wypoczynkowa – dotyczy dachów zielonych i konstrukcji tarasowych.
Potrzebujesz pomocy z dachem płaskim? Chciałbyś, aby Twój dach płaski był dobrze zaprojektowany i wykonany? A może potrzebujesz naprawy i renowacji dachu? Zobacz ofertę dachów płaskich

Rodzaje dachów płaskich

Od strony konstrukcyjnej, dachy można podzielić na trzy podstawowe rodzaje.

1. Dachy wentylowane – są to konstrukcje z zabudowaną i wentylowaną pustką powietrzną. Zapewnia ona bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, aczkolwiek wymaga odpowiedniego odprowadzenia wilgoci i zabezpieczenia przed działaniem ptaków i gryzoni (niezbędny montaż kratek ochronnych wewnątrz przewodów wentylujących).

2. Dachy niewentylowane – są to stropodachy o litej strukturze, wewnątrz której nie ma dodatkowych przestrzeni powietrznych. Co ciekawe, ten wariant jest najbardziej popularny wśród inwestorów. Ze względu na brak pustki, krzywiznę dachu kształtuje się poprzez odpowiednie wylanie nawierzchni betonowej.

3. Dachy odwrócone – kolejność ułożenia poszczególnych warstw dachu odwróconego, jest przeciwna do klasycznej konstrukcji zadaszenia płaskiego (o tym poniżej). Ich montaż jest dość kosztowny, niemniej sprawdzają się one np. jako podstawa pod dach zielony.

Układ dachu płaskiego

Standardowy dach płaski składa się z (patrząc od dołu) następujących warstw:

Jeżeli chodzi o dachy zielone, ułożenie poszczególnych warstw jest odwrotne, aczkolwiek zamiast wylewki stosuje się warstwę uciskową, np. ze żwiru.

Umów się na bezpłatną konsultację Specjaliści Akademii Dachów Płaskich pomogą dobrać najlepszą izolację dla planowanej inwestycji, rozwiążą problem szczelności dachu płaskiego, tarasu, balkonu bądź podziemnej części budynku. Zamów darmową konsultację

Podsumowanie

Dachy płaskie posiadają wiele zalet, w tym korzystny współczynnik termoizolacji, wynikający ze stosunkowo niewielkiej powierzchni wymiany konstrukcji dachowej.