Systemy termoizolacji mogą mieć bardzo złożoną i zróżnicowaną formę. Jedną z metod stosowanych w procesie izolacji termicznej, jest wykorzystywanie płyt PIR (poliizocyjanurowatych), które wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi i doskonałymi parametrami montażowymi.
Płyty PIR są tworzywem kompozytowym, składającym się z właściwej warstwy izolacyjnej i specjalnej okładziny, której zadaniem jest poprawa właściwości termoizolacyjnych płyty. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat tych rozwiązań i opiszemy skróty, które bardzo często są wykorzystywane przez producentów, do określenia rodzaju płyty i specyfiki produktu.
Czym są płyty PIR? Cechy i właściwości produktu
Płyty poliizocyjanuratowe to materiał wykazujący bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Charakteryzuje się on bardzo dobrymi parametrami przewodzenia ciepła (deklarowane 0.022 W/mK). Najlepsze właściwości termoizolacyjne wykazują płyty z okładziną AGRO AL, AGRO P i AL. Poniżej opiszemy, co dokładnie oznaczają owe skróty.
Zastosowanie wyrobu i specyfikacja techniczna
Ze względu na bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, płyty PIR wykorzystywane są do zabezpieczenia ścian działowych i zewnętrznych, powierzchni stropów, tarasów, balkonów, a nawet dachów (w tym płaskich i skośnych). Płyty te produkuje się przeważnie w oparciu o normowane wymiarowanie, wynoszące zwykle 1200 x 600 mm, albo 1200 x 2400 mm. Istnieje również możliwość zamówienia płyty na konkretny wymiar (maksymalna długość to 12 000 mm), aczkolwiek koszt takiego zakupu będzie zdecydowanie wyższy.
Sposób montażu – ważne informacje
Płyty PIR łączy się ze sobą najczęściej na trzy sposoby. W zależności od wybranej metody montażu, ich boki będą wykończone na różne sposoby.
Oto krótki opis oznaczeń, z którymi może mieć do czynienia inwestor:
- FIT – frez płaski – jest to najprostszy sposób wykończenia płyty, w przypadku którego montuje się ją poprzez zwykłe przyłożenie do płyt sąsiednich,
- LAP – frez schodkowy – w tym wariancie płyta jest łączona na tak zwaną zakładkę, czyli schodek,
- TAG – frez typu pióro – wpust – które jest najbardziej stabilnym sposobem łączenia płyt izolacyjnych, redukującym do zera ryzyko wystąpienia mostków termicznych.
Oznaczenia wyrobu
Płyty PIR charakteryzują się bardzo zróżnicowaną konstrukcją, której specyfika wynika przede wszystkim z opisu producenta.
Poniżej przedstawiamy niektóre skróty katalogowe i ich znaczenie:
- AL – papier KRAFT pokryty aluminium
- PK – papier KRAFT
- WS – welon szklany
- ETX – welon szklany
- BWS – okładzina bitumiczna/welon szklany
- BT – okładzina bitumiczna
- AGRO AL – aluminium 50 mikronów
- AGRO P – aluminiowy laminat wielowarstwowy.
Podsumowanie
Płyty PIR należą do grona najlepszych materiałów izolacyjnych. Specyfika konkretnego wyrobu jest uzależniona nie tyle od jego wymiarów, ile przede wszystkim od zastosowań wykończeń. Zależność ta obejmuje zarówno wybrane sposoby montażu, jak też specyfikę termoizolacyjną, wynikającą z zastosowania określonych materiałów pomocniczych.