Jeszcze kilkanaście lat temu pojęcie “dachu zielonego“, było swoistym novum w polskiej sztuce budowlanej. Dziś, gdy o zieleni miejskiej mówi się coraz więcej, pojawia się potrzeba zaadoptowania również samych powierzchni dachowych. Owszem, w przypadku niewielkich dachów płaskich będzie to rozwiązanie raczej mało efektywne, aczkolwiek w przypadku konstrukcji wielkopowierzchniowych – całkiem zrozumiałe i sensowne.

Dlaczego balast, czyli rzecz o dachu płaskim

Wracając do tematu zielonych dachów balastowych, ich struktura jest bardzo specyficzna. W standardowych typach konstrukcji dachowych stosuje się mocowania, których zadaniem jest ustabilizowanie poszczególnych warstw izolacyjnych. W przypadku dachów balastowych jest zupełnie inaczej.

Dlaczego? Ponieważ dach zielony balastowy nie posiada tego typu łączeń. Poszczególne jego warstwy umieszczone są na sobie, aczkolwiek nie łączy się ich bezpośrednio ze sobą. Rolę łącznika pełni tu balast, który najczęściej jest niczym innym jak warstwą żwiru, ziemi, lub torfu. Jego duża masa sprawia, że poszczególne warstwy dachu doskonale przylegają ze sobą. Poza tym nie ma ryzyka ich “rozjechania” względem siebie. Po co decydować się na tak specyficzną konstrukcję zadaszenia? Odpowiedź poniżej.

Potrzebujesz pomocy z dachem zielonym? Chciałbyś, aby Twój dach zielony był dobrze zaprojektowany i wykonany? A może potrzebujesz naprawy i renowacji dachu? Zobacz ofertę dachów zielonych

Atuty dachów balastowych

Dachy zielone balastowe posiadają wiele atutów, coraz częściej uwzględnianych przez inwestorów.

1. Balast zwiększa poziom bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji dachowej. Duży nacisk warstwy zewnętrznej sprawia, że całość nie tylko jest stabilna, ale też doskonale przylega do siebie, co jest ważne w kontekście eliminacji mostków termicznych i nieszczelności.

2. Brak łączeń to jednocześnie brak otworów, które mogłyby zmniejszyć efektywność poszczególnych warstw izolacyjnych. W standardowych dachach połączenia te są znacznie bardziej narażone na działanie wilgoci.

3. Dobra ochrona dachu (np. przed promieniowaniem UV), łączy się w tym wariancie ze zmniejszoną podatnością na wahania temperatur. Ponadto dach balastowy nie wymaga remontów powierzchni hydroizolacyjnej.

Dlaczego zieleń?

Dlaczego dachy zielone balastowe są “zielone”? Po pierwsze dlatego, gdyż można je zaadoptować przede wszystkim jako element nośny tarasów, w tym roślin i drzew. Dachy zielone to przede wszystkim duże możliwości rekreacyjne, które – w przypadku konstrukcji o dużej powierzchni – mogą przełożyć się na korzyści inwestycyjne.

Po drugie, dachy zielone są po prostu modne. Montuje się je zwłaszcza na dachach biurowców, dzięki czemu niejako “odzyskuje się” przestrzeń wcześniej zabraną naturze. Montaż takiego dachu to przede wszystkim inwestycja w ekologię i w możliwość zregenerowania sił (np. na przerwie w pracy).

Po trzecie, dachy zielone wykazują większą spoistość, niż balastowe konstrukcje jałowe. Drzewa, krzewy i ich systemy korzeni, istotnie zwiększają spoistość gruntu a tym samym, wpływają na wzrost stabilności samego dachu.

Umów się na bezpłatną konsultację Specjaliści Akademii Dachów Płaskich pomogą dobrać najlepszą izolację dla planowanej inwestycji, rozwiążą problem szczelności dachu płaskiego, tarasu, balkonu bądź podziemnej części budynku. Zamów darmową konsultację

Podsumowanie

Zielone dachy balastowe wciąż jeszcze nie święcą swoich tryumfów nad Wisłą. A szkoda, bo to naprawdę bardzo ciekawy sposób na wykorzystanie skądinąd niepotrzebnej powierzchni dachowej.