Nie bez powodu materiały termoizolacyjne są produkowane z tworzyw sztucznych. Dzięki bardzo ciekawym właściwościom tych ostatnich, możliwe jest zaprojektowanie i stworzenie całkiem nowego materiału termoizolacyjnego, który charakteryzować się będzie całkiem nowymi właściwościami. Takim materiałem jest polistyren ekstrudowany XPS, powstały na bazie spienionego polistyrenu.

Jak wygląda polistyren?

Polistyren XPS to materiał jednorodny, przypominający w pewnym stopniu standardowy styropian. Podobnie jak w jego przypadku, polistyren również składa się z wielu zamkniętych komórek wypełnionych powietrzem. To dzięki nim jego właściwości izolujące są tak dobre.

To jednak nie wszystko! Polistyren ekstrudowany XPS wyróżnia się również bardzo mocną strukturą. Pomiędzy poszczególnymi komórkami nie ma słabszych miejsc – całość jest wytrzymała i jednorodna. Ponadto tworzywo to jest gładkie, co jeszcze bardziej usprawnia kwestie związane z montażem i eksploatacją ocieplenia. Jednym słowem, tworzywo XPS jest twardsze od styropianu i jednocześnie charakteryzuje się mniejszą nasiąkliwością.

Umów się na bezpłatną konsultację Specjaliści Akademii Dachów Płaskich pomogą dobrać najlepszą izolację dla planowanej inwestycji, rozwiążą problem szczelności dachu płaskiego, tarasu, balkonu bądź podziemnej części budynku. Zamów darmową konsultację

Zalety polistyrenu – co warto o nich wiedzieć?

Polistyren ekstrudowany jest doskonałym materiałem izolującym ciepło. To jednak nie wszystkie jego zalety. Dzięki swej gładkiej powierzchni można go bardzo łatwo montować. Tworzywo to jest niepalne i wykazuje właściwości samogasnące. Co więcej, materiał ten jest w pełni poddawany recyklingowi, co ma istotne znaczenie w kontekście jego znaczenia dla środowiska. Poza tym tworzywo to jest wyjątkowo twarde, dzięki czemu można je montować w miejscach, które są narażone na występowanie sił i naprężeń budowlanych.

Niewątpliwym atutem tworzywa jest też możliwość szybkiego montażu poszczególnych płyt, skutecznie zabezpieczenie instalacji przeciwwodnej przed ewentualnymi uszkodzeniami i możliwość utrzymania ciężaru pokrycia całego dachu, bez ryzyka uszkodzenia płyt.

Zastosowanie polistyrenu

Polistyren ekstrudowany XPS jest wykorzystywany przede wszystkim jako materiał termoizolacyjny.

Elementy ociepleniowe wykonane z tego niezwykłego tworzywa stosuje się przede wszystkim w:

  • obwodowej izolacji ścian i podłóg, którą – co ciekawe – można montować również na gruncie,
  • izolacji ław fundamentowych a także powierzchni ścian piwnic, w szczególny sposób narażonych na działanie wilgoci (od strony zewnętrznej),
  • izolacji konstrukcyjnych mostków termicznych,
  • izolacji ścianek działowych i tak zwanego muru warstwowego,
  • izolacji dachu stromego a także dachów typu odwróconego,
  • systemach izolacyjnych ciągów komunikacyjnych, parkingów (w tym parkingów dachowych, o dużym obciążeniu pracą).

Co warto kupić?

Na rynku termoizolacyjnych materiałów budowlanych polistyren XPS pojawia się dość często. Szczególną uwagę warto zwrócić jednak na rozwiązania oferowane przez Synthos, Austrotherm XPS i BASF, Co ciekawe, jedyną cechą wyróżniającą poszczególne produkty jest ich… kolor. Jeśli chodzi o właściwości wyrobów, jak i ich metodę produkcji, to nie ma tu zbyt wielkich różnic.

Ciągle doskonale produktu

Polistyren ekstrudowany XPS nie jest wcale tak nowym materiałem. Wręcz przeciwnie – po raz pierwszy wyprodukowano go już w latach 60 ubiegłego wieku. Mimo to, tworzywo to jest ciągle ulepszane a jego parametry są wciąż poprawiane. Owocem ciągłego rozwoju produktu było wprowadzenie na rynek płyty Synthos XPS PRIME. Jest ona przykładem potwierdzającym tezę, że rozwiązanie to można ciągle ulepszać i udoskonalać. Przykładowo w przypadku tego produktu innowacją są podwyższone parametry termoizolacyjne, dzięki którym redukowane są koszty związane z ogrzaniem wnętrza i zużyciem materiału.

Przytoczony produkt całkowicie spełnia wszystkie założenia stawiane przed tego typu rozwiązaniami. Widać to zwłaszcza na przykładzie technologii produkcji, która – zamiast na freonie – opiera się na pozyskiwanym z powietrza dwutlenku węgla. Co więcej, materiał ten – jak każdy rodzaj polistyrenu – można poddać całkowitemu recyklingowi. Na tym przykładzie doskonale widać, że producent dba tutaj o odpowiednie parametry procesu technologicznego, zapewniając Klientom dostęp do materiałów najwyższej klasy.

Inwestorzy decydujący się na wybór rozwiązań, mogą wybierać pomiędzy następującymi grupami produktów:

  • XPS 25
  • XPS 30
  • XPS 50
  • XPS 70

Który z powyższych produktów warto wybrać? Te, które są oznaczone najwyższymi liczbami, sprawdzą się w miejscach narażonych na największe obciążenia mechaniczne (garaże, magazyny ciężkiego sprzętu itd.). Ich zaletą jest możliwość wykorzystania ich również na poziomie gruntu, z czym związana jest ich odporność na działanie wilgoci. Z kolei płyty typu 30 doskonale sprawdzą się jako izolacja elementów betonowych, murów, naroży a nawet samych budynków. Zaletą tych płyt (30-IR) jest specjalnie wytłaczana powierzchnia, zapewniająca jeszcze lepszą przyczepność.

Podsumowanie

Polistyren ekstrudowany to nowoczesny, łatwy w montażu i przede wszystkim skuteczny materiał termoizolacyjny, który z pewnością powinien pojawić się na większości placów budowy.