Najwięcej dachów płaskich wykonywano w naszym kraju w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, przede wszystkim na domach jednorodzinnych (tak zwanych kostkach). Pokrycie większości z nich nie jest już w najlepszym stanie, co wynika z naturalnych procesów starzenia się materiałów oraz warunków atmosferycznych. Wiele do życzenia pozostawia też kwestia jakości zastosowanej termoizolacji czy hydroizolacji. Natomiast niekoniecznie trzeba wymienić dach na nowy, ponieważ często wystarczy jego solidny remont.

Naprawianie dachów płaskich, czyli sztuka przywracania im pełnej funkcjonalności

Renowacja dachu płaskiego nie musi wiązać się z koniecznością zerwania wszystkich jego warstw. W wielu przypadkach starsze elementy doskonale się nadają jako podłoże dla nowych warstw. Jednak należy przeprowadzić dokładną analizę stanu dachu, zwłaszcza pod kątem poznania przyczyn powstałych uszkodzeń. Dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję, czy wystarczy naprawa dachu płaskiego czy też niezbędna jest całkowita jego rozbiórka. W tym etapie przygotowawczym trzeba zwrócić uwagę na wszelkiego typu pęknięcia, wybrzuszenia, silne zawilgocenie, uginanie się dachu, pojawienie się roślin oraz uszkodzenia mechaniczne. Dobrze też przyjrzeć się hydroizolacji, połączeniom poszczególnych elementów oraz stanem obróbek blacharskich.

Umów się na bezpłatną konsultację Specjaliści Akademii Dachów Płaskich pomogą dobrać najlepszą izolację dla planowanej inwestycji, rozwiążą problem szczelności dachu płaskiego, tarasu, balkonu bądź podziemnej części budynku. Zamów darmową konsultację

Stare dachy mają niekiedy błędy konstrukcyjne, a także przestarzałą technologię. Izolacja przeciwdeszczowa z papy na lepiku oraz spadek na odpływ wody opadowej z chudego betonu bądź warstwy żużla to elementy wyjątkowo wrażliwe na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zagrożenie dla dachu stanowi także skraplająca się para wodna. Należy sobie uświadomić, że jeszcze kilkanaście lat temu nie znano tak efektywnych materiałów termoizolacyjnych jak obecnie. Naprawa dachów płaskich daje zatem możliwość wykonania skuteczniejszej warstwy ochronnej, zapobiegającej ucieczce ciepła, a przy tym zapewnia spełnienie odpowiednich norm jakościowych – zgodnych ze współczesnymi wymaganiami prawnymi i technicznymi. Dlatego warto rozważyć naprawę całego dachu, jeżeli uszkodzenia są poważne.

Remont dachów płaskich – samodzielnie czy z profesjonalistą?

Teoretycznie jest możliwa naprawa dachu płaskiego na własną rękę, ale z kilku powodów lepiej zrezygnować z takiego pomysłu. To duże ryzyko, a błędy naprawdę kosztowne. Osobie bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia bardzo trudno dokonać analizy stanu dachu, a od tego trzeba zacząć. Konieczna jest znajomość zasad fizyki budowli czy też rozpoznanie rodzaju starej papy i użytego lepiszcza – to ma znaczenie w kontekście wyboru nowego materiału. Problem może się pojawić w związku z koniecznością przeprowadzenia prawidłowej utylizacji odpadów.

Łatwo nawet o utratę gwarancji na materiały budowlane, jeżeli nie przestrzega się ściśle zaleceń producenta. Liczba możliwych problemów podczas samodzielnego remontu dachu jest więc na tyle duża, że zdecydowanie lepiej postawić na profesjonalistę. Oszczędzi się czas, nerwy, a nawet pieniądze. W końcu każda poprawka oznacza kolejny, niepotrzebny wydatek.

Naprawa dachu płaskiego tylko z fachowcami!

Profesjonalista zajmie się wszystkim od A do Z. Usługę zawsze zaczyna od dokładnego przeglądu stanu pokrycia dachowego. Dopiero na tej podstawie możliwe jest opracowanie planu działania, w tym wybór optymalnych materiałów.

Jeżeli chodzi o dachy płaskie wykorzystuje się papy bitumiczne, które świetnie się sprawdzają w czasie renowacji starej papy nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i budynkach przemysłowych. Inna opcją jest nowoczesna membrana. Wyjątkowo łatwa w montażu i stosunkowo niedroga okazuje się membrana PVC, która charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na zmiany temperatur oraz wysokim poziomem wodoszczelności. Najtrwalsze i najlepsze efekty zapewnia natomiast droższa membrana EPDM. Profesjonalista jest w stanie dobrać optymalny materiał, także pod względem kosztów. Jednocześnie doradzi, czy konieczna jest wymiana termoizolacji bądź innych elementów.

Powierzenie prac doświadczonym osobom ma zatem wiele zalet. Jednak przede wszystkim oznacza, że dach będzie w pełni funkcjonalny, a zastosowane materiały zapewnią doskonałe parametry użytkowe. Dzięki temu o dachu będzie można zapomnieć na długie lata.