Dach ekstensywny to struktura, będąca formą tak zwanego dachu zielonego. Jego cechą – w przeciwieństwie do dachów intensywnych – jest stosunkowo niewielka grubość warstwy zieleni, niski ciężar i niskie koszty eksploatacji. Dokładnie przeanalizujemy cechy i właściwości tego typu konstrukcji, a także porównamy je z analogicznymi rozwiązaniami intensywnymi.
Inwestycja w zielony dach – dlaczego warto?
Dachy zielone ekstensywne to struktury, dzięki którym możliwe jest zachowanie podstawowych cech dachu zielonego, czyli:
- stabilność podłoża, wynikająca z dużej masy warstwy zieleni i zastosowanego do jej budowy substratu,
- ochrona głębszych warstw pokrywy dachowej, w tym struktur hydroizolacyjnych i termoizolacyjnych,
- lepsze parametry akustyczne, wynikające z tłumienia emitowanych dźwięków,
- ujednolicenie temperatury w domu, nawet w odniesieniu do różnych pór roku.
To jednak nie wszystko! Dachy zielone ekstensywne wyróżniają się wieloma innymi cechami, o których powinien wiedzieć każdy inwestor.
Dachy ekstensywne – cechy szczególne
1. Niewielka grubość substratu i warstwy zieleni, sięgająca maksymalnie 20 – 25 cm. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego substratu, który nie tylko chroni nawierzchnię dachową, ale też pełni rolę materiału odsączającego i wegetacyjnego.
2. Niewielki ciężar dachu, w przeliczeniu na metr kwadratowy podłoża. Szacuje się, że klasyczny dach ekstensywny to obciążenie maksymalne na poziomie 150 kg na metr kwadratowy. Dla porównania, standardowy dach intensywny to nawet dwukrotnie więcej. Warto pamiętać, że dzięki temu dach jest o wiele tańszy w montażu, gdyż nie wymaga zastosowania tak złożonych i wytrzymałych komponentów.
3. Eksploatacja i utrzymanie dachu ekstensywnego to jego kolejna zaleta. Po pierwsze, cieńsza warstwa zieleni nie wymaga tak intensywnej pielęgnacji. Po drugie, wiąże się to ze zmniejszonymi kosztami, które nie będą obejmować wydatków na koszenie, intensywne podlewanie itd.
Oczywiście dachy zielone ekstensywne nie oferują aż takich możliwości estetycznych, jak ich intensywne odpowiedniki. Niemniej, istnieje możliwość wyboru takiego modelu zadaszenia, który – przy relatywnie niskim ciężarze – będzie oferował podobny poziom estetyki (grubsza warstwa zieleni, możliwość wprowadzenia drobnych krzewów itd.).
Podsumowanie
Zielone dachy ekstensywne to ciekawa propozycja dla osób, które nie chcą zbytnio obciążać konstrukcji dachowych. Poza tym ich jednowarstwowa budowa istotnie wpływa na ograniczenie kosztów budowy i eksploatacji.