Płaskie konstrukcje dachów są coraz częściej wybierane przez rodzimych inwestorów. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest niska cena samego dachu, a także możliwość zastosowania niepalnych izolacji termicznych, najczęściej w postaci płatów kamiennej i szklanej wełny mineralnej.

Jak stosować wełnę mineralną?

Istnieją dwie metody montażu izolacji opartej na wełnie mineralnej. W pierwszym wariancie stosuje się płyty podkładowe i wierzchnie, które różnią się pomiędzy sobą parametrami mechanicznymi. Są one układane dwuwarstwowo, aczkolwiek ich zaletą jest bardzo dobre przyleganie do siebie. Dzięki temu eliminujemy ewentualne mostki powietrzne, które mogłyby osłabić właściwości termoizolacyjne systemu.

W drugim wariancie stosuje się płyty jednowarstwowe o zróżnicowanych parametrach mechanicznych (wytrzymałościowych). Zaletą tych płyt jest ich duża tolerancja kształtowa, dzięki której dopasowanie ich ze sobą również nie jest trudne, co oczywiście ma istotne znaczenie w kontekście wspomnianych mostków termicznych.

Umów się na bezpłatną konsultację Specjaliści Akademii Dachów Płaskich pomogą dobrać najlepszą izolację dla planowanej inwestycji, rozwiążą problem szczelności dachu płaskiego, tarasu, balkonu bądź podziemnej części budynku. Zamów darmową konsultację

Właściwości konstrukcyjne i mechaniczne

Niezależnie od wybranego wariantu, dolna część systemu ocieplenia zapewnia bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, a także wytrzymałościowe. Z kolei górna część warstwy termoizolacyjnej (jedno i dwuwarstwowej), charakteryzuje się z kolei bardzo dobrymi właściwościami sprężystymi. Dzięki nim ewentualne odkształcenia wywołane przez oddziaływanie dachu, będą bardzo szybko niwelowane. Warto zaznaczyć, że górna część izolacji jest usytuowana bezpośrednio pod warstwą hydroizolacyjną.

Naprężenia i obciążenia

Dach płaski jest narażony na szereg różnych obciążeń. Jednym z nich jest naprężenie ściskające, definiowane przy 10-procentowym odkształceniu względnym. Parametr ten określa wartość obciążenia, przy którym występuje zmniejszenie grubości struktury dachowej o 10 procent i – co równie ważne – jest odzwierciedleniem obciążenia rozłożonego w sposób równomierny.

To jednak nie wszystko! Znacznie większym problemem są obciążenia skupione, oddziałujące na powierzchnię dachu w sposób punktowy. Wartość obydwu rodzajów obciążeń (równomiernych i punktowych) można łatwo porównać ze sobą. Dla przykładu, obciążenie śniegiem wywołuje równomierne naprężenia ściskające o wartości 1kPa, podczas gdy człowiek o masie 80 kg wywołuje naprężenia od obciążeń skupionych o wartości nawet 100 kPa. Nic więc dziwnego, że w normach europejskich wprowadzono parametr zachowania pod obciążeniem punktowym, który nie jest tożsamy dla obciążeń równomiernych!

Wełna mineralna to nie wszystko!

Najważniejszym elementem dachu płaskiego są tak zwane płyty dachowe. Oprócz nich do konstrukcji zadaszenia wprowadza się też trójkątne kliny, które stosuje się do izolacji elementów pionowych, wystających poza obrys dachu. Często stosuje się też płyty ze spadkiem jednostronnym, dzięki którym można uzyskać spadek w strukturze warstwy ocieplenia, a także bloczki trapezowe, zabezpieczające elementy wykonane z blachy trapezowej (ochrona akustyczna).

Uwagi, czyli na co zwrócić uwagę?

Podczas zakładania warstwy termoizolacyjnej, należy zadbać o obowiązkowy montaż instalacji odpowietrzającej, której zadaniem jest wentylacja układu dachu płaskiego. System ten może mieć dowolną formę. W niektórych przypadkach wystarczy zastosowanie łączeń mechanicznych. Można też odpowiednio kształtować wykończenia blacharskie, bądź też zamontować kominki wentylacyjne.

Podsumowanie

Podsumowując, jaką izolację wybrać w przypadku konkretnego rodzaju stropodachu? Jeśli mamy do czynienia z wariantem wentylowanym, wystarczy montaż granulatów, mat i niektórych płyt. W przypadku konstrukcji niewentylowanych, należy zastosować twarde płyty wełny mineralnej, które są mniej podatne na wilgoć.