Intensywne dachy zielone to rozwiązania łączące w sobie elementy budownictwa i ogrodnictwa. Konstrukcja dachu intensywnego jest przeniesieniem ogrodu, bądź tarasu bezpośrednio na powierzchnię dachu. Oczywiście nie byłoby to możliwe przy zachowaniu tradycyjnych technik budownictwa dachowego.

Charakterystyka dachów intensywnych

Zielone dachy intensywne zapewniają użytkownikowi dostęp do funkcjonalnej przestrzeni wypoczynkowo – rekreacyjnej. Mogą też pełnić rolę inwestycyjną, służąc jako komercyjne miejsca wypoczynku, w tym jako kawiarnie i restauracje.

Standardowe dachy intensywne posiadają szereg interesujących cech, w tym:

  • warstwę użytkową o grubości od 20, do nawet 300 cm (trawa, drzewa, krzewy itd.),
  • dużą różnorodność biologiczną i związanymi z nią wysokimi wymogami pielęgnacyjnymi,
  • możliwość wykorzystania do dowolnych celów, np. randki z ukochaną osobą, miejsca kreatywnych spotkań zawodowych itd.
Potrzebujesz pomocy z dachem zielonym? Chciałbyś, aby Twój dach zielony był dobrze zaprojektowany i wykonany? A może potrzebujesz naprawy i renowacji dachu? Zobacz ofertę dachów zielonych

Co i jak sadzić?

Jeśli intensywny dach zielony ma zakwitnąć mnóstwem roślin ogrodowych, powinien posiadać odpowiednio grubą warstwę podłoża, profesjonalnie nazywaną substratem.

W przypadku trawników, bądź innych mało wymagających przestrzeni, grubość substratu powinna oscylować w okolicach 20 – 25 cm. Duże krzewy i drzewa wymagają podłoża o znacznie większej grubości, sięgającej nawet 50 – 70 cm. Należy pamiętać, że rolę substratu pełni tu najczęściej torf, lub żwir a więc materiały o stosunkowo dużej gęstości i ciężarze. Na szczęście spektrum roślin, które można sadzić na powierzchni dachu płaskiego, jest szerokie (np. wierzba, jałowiec, goździk, czy też bukszpan.

Struktura dachu zielonego intensywnego

Dachy zielone intensywne wyróżniają się dość specyficzną strukturą, dzięki której są one skutecznie zabezpieczone przed działaniem wilgoci, pary wodnej i korzeni drzew.

Konstrukcje te składają się najczęściej z następujących warstw (patrząc od góry):

  • warstwa roślinności,
  • warstwa substratu intensywnego,
  • filtracyjna geowłóknina dachowa,
  • mata drenażowa
  • geowłóknina chłonno – ochronna,
  • dachowa membrana hydroizolacyjna o właściwościach przeciwkorzennych,
  • dach właściwy, najczęściej o wzmocnionej konstrukcji.

Oczywiście wszystkie powyższe warstwy nie wymagają łączenia ze sobą. Dachy zielone to konstrukcje balastowe, w przypadku których spoistość poszczególnych warstw jest utrzymana przez ciężar substratu.

Umów się na bezpłatną konsultację Specjaliści Akademii Dachów Płaskich pomogą dobrać najlepszą izolację dla planowanej inwestycji, rozwiążą problem szczelności dachu płaskiego, tarasu, balkonu bądź podziemnej części budynku. Zamów darmową konsultację

Podsumowanie

Dachy zielone intensywne to ciekawa forma zaaranżowania powierzchni dachowej. Można nawet powiedzieć, że jest to próba oddania naturze tego, co wcześniej zostało zabrane pod budowę wieżowców i centrów miast.