Iniekcje niskociśnieniowe gruntu to metoda osuszania fundamentów za pomocą specjalnych preparatów opartych na związkach krzemu, które wnikają w mur i odcinają przenikanie wilgoci.

Na czym polega iniekcja niskociśnieniowa?

Polega ona na zatłaczaniu specjalnego spoiwa poprzez odwiert o małej średnicy do wnętrza muru. Otwory rozmieszczamy w odpowiedniej gęstości w zależności od rodzaju i stanu muru. Zwykle odległość między osiami otworów wynosi 10–12,5 cm. Otwory wykonuje się w spoinie muru poziomo lub pod kątem do 45 stopni. Średnica otworów zależy od wybranej metody.

Głębokość otworów powinna być dostosowana do grubości muru tj. ok. 5 cm mniejsza niż grubość muru. W przypadku zwartych murów z cegły o niskiej nasiąkliwości, jak również otworów poziomych, otwory należy rozmieścić w dwóch rzędach. Otwory należy wiercić w odstępach max. 20 cm z przesunięciem pomiędzy rzędami, naprzemiennie. Odstęp pomiędzy rzędami otworów powinien wynosić do 8 cm.

W przypadku murów z chłonnego kamienia naturalnego otwory należy wykonywać w kamieniach, a w przypadku murów niechłonnych z kamieni łupanych – w spoinach. W grubych ścianach powyżej 60 cm oraz w narożnikach budynku zaleca się wykonanie siatki otworów po obu stronach, jeśli mamy dostęp.

Potrzebujesz pomocy z hydroizolacją dachu? Chciałbyś, aby Twój dach był skutecznie chroniony przed wodą? A może potrzebujesz profesjonalnej porady? Zobacz ofertę hydroizolacji

Jakie środki do realizowania iniekcji niskociśnieniowych?

Preparaty (AGFAFIN-F lub AQUAFIN-IB2) służą do wykonywania iniekcji niskociśnieniowych. Oparte są one na związkach krzemu i służą do wykonania przepony poziomej w murach zawilgoconych, szczególnie w renowacji starego budownictwa. Zalecane są do uszczelniania poziomego murów metodą iniekcji niskociśnieniowej, których wilgotność osiąga wartość do 95%.

Dzięki niskiej lepkości hydrofobizują podłoże, a w wyniku reakcji chemicznej zawężają kapilary i budynek zaczyna obsychać. Cykl schnięcia może potrwać nawet parę miesięcy od wykonania. Uzależnione jest to do wielu czynników i stopnia zawilgocenia, oraz czynników dodatkowych takich jak chociażby ogrzewanie, itp.

Ciekawostka

Iniekcje jest to skuteczna i ekologiczna metoda bezinwazyjnego osuszania budynków stosowana w całej Europie, m.in. do renowacji zabytków i odtwarzania izolacji poziomej bez naruszania struktury ściany. Powoduje ona odtworzenie izolacji poziomej zarówno w starym budownictwie, jak i nowym jeśli zachodzi taka potrzeba. Iniekcja niskociśnieniowa jest jedną z najbardziej wszechstronnych w zastosowaniu metod zmieniania parametrów gruntów i skał. 

Adam Chojnacki