Dnia 13 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach odbyły się już piąte zajęcia cyklu pilotażowego programu praktycznej nauki zawodu montera izolacji wodochronnych. Tym razem Akademia Dachów Płaskich  zorganizowała kurs dekarski dla uczniów III klasy Technikum Budowlanego. Tematem zajęć, podobnie jak dwa tygodnie wcześniej w Gostynińskim Centrum Edukacji był system izolacji wodochronnych z membrany EPDM SealEco. Także i tu frekwencja była bardzo wysoka, w warsztatach uczestniczyło aż 25 osób.

Potrzebujesz szkolenia dekarskiego? Chciałbyś odbyć profesjonalny kurs na dekarza? Zobacz ofertę szkoleń

Realizacja szkolenia dekarskiego

Pierwsza część szkolenia, zgodnie z harmonogramem zajęć, przeznaczona była na omówienie podstawowych informacji dotyczących materiałów wchodzących w skład omawianego systemu izolacji wodochronnej. W trakcie godzinnej prezentacji wygłoszonej przez Dyrektora Zarządzającego oraz Doradcę Technicznego firmy SealEco uczniowie mieli wyjątkową możliwość dokładnego poznania właściwości membrany EPDM SealEco i charakterystyki akcesoriów potrzebnych do prawidłowego jej montażu. Przedstawiono także szerokie zakres stosowania tego typu hydroizolacji, która może być wykorzystywana zarówno do pokryć dachów, tarasów, balkonów jak i do uszczelnień zbiorników wodnych.

Prezentacja systemu izolacji wodochronnej SealEco EPDM

Fot.1 Prezentacja systemu izolacji wodochronnej SealEco EPDM

Tradycyjnie drugą część zajęć poświęcono na ćwiczenia praktyczne.

W ich trakcie uczniowie, pod kierunkiem instruktorów, mieli okazję aby w dwuosobowych zespołach popracować z materiałami systemu izolacji wodochronnej EPDM SealEco. Zapoznali się z prawidłowymi sposobami łączenia na zakładach membrany oraz montażu izolacji na attykach, w tym wykonania obróbki narożników zewnętrznych i wewnętrznych. Uczestnicy szkolenia poznali również systemowe metody izolacji: wpustów, kominków wentylacyjnych (przebić), okapników a także wymogi dotyczące prawidłowego wykonania dachu w układzie warstw odwróconych z wykorzystaniem mat drenażowych Platon. Przy tej okazji zwrócono uwagę na praktyczne aspekty stosowania płyt z polistyrenu ekstrudowanego RAVATHERM™ XPS firmy Ravago jako najbardziej odpowiedniego materiału do wykonania izolacji termicznych narażonych na oddziaływanie wilgoci.

Prezentacja montażu membrany na modelu attyki w systemie EPDM SealEco

Fot.2 Prezentacja montażu membrany na modelu attyki w systemie EPDM SealEco

 

Ćwiczenie zgrzewania materiałów w systemie EPDM

Fot.3 Ćwiczenie zgrzewania materiałów w systemie EPDM SealECO

 

Obróbka komina wentylacyjnego w systemie EPDM SealECO wykonywana przez uczniów pod nadzorem instruktorów

Fot.4 Obróbka komina wentylacyjnego w systemie EPDM SealECO wykonywana przez uczniów pod nadzorem instruktorów

Kolejnym etapem zajęć był Panel Dydaktyczny Akademii Dachów Płaskich.

Na specjalnie przygotowanej platformie, odwzorowującej fragment dachu z attykami, został zaprezentowany prawidłowy sposób mechanicznego mocowania membrany EPDM, izolacji termicznej zgodnie z wytycznymi Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad (DAFA) z wykorzystaniem mechanicznych łączników teleskopowych firmy Klimas Wkręt-Met.

Prezentacja w trakcie panelu Akademii Dachów Płaskich – omówienie wytycznych Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad (DAFA)

Fot.5 Prezentacja w trakcie panelu Akademii Dachów Płaskich – omówienie wytycznych Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad (DAFA)

 

Podziękowania dla Gospodarzy wraz z wręczeniem certyfikatów

Fot.6 Podziękowania dla Gospodarzy wraz z wręczeniem certyfikatów

Na zakończenie szkolenia każdy z uczestników otrzymał Certyfikat uczestnictwa, sygnowany podpisem Dyrektora Szkoły oraz Dyrektora Zarządzającego firmy SealEco Polska. Pani mgr Agnieszce Róg – wychowawcy klasy wręczono egzemplarze publikacji: „Wytyczne do projektowania i wykonywania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dachów płaskich” oraz  „Bezpieczeństwo pożarowe dachów” opracowane i wydane przez Stowarzyszenie Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad – DAFA.

Dyrekcji Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach, nauczycielom, instruktorom zajęć firmy SealEco oraz patronom programu: Stowarzyszeniu Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad – DAFA, firmom: Ravago, KLIMAS Wkręt-met® i HERZ a także uczniom składamy serdeczne podziękowania za uczestnictwo, pomoc w organizacji zajęć, oraz wspólne propagowanie idei nauki przez praktykę adeptów zawodu montera izolacji budowlanych.

Za tydzień ciąg dalszy praktycznej nauki zawodu w Technikum Budowlanym w Ropczycach. Tym razem warsztaty będą dotyczyły izolacji wodochronnych z płynnych folii tworzywowych firmy ENKE WERK

Zespół Akademii Dachów Płaskich

 

Pilotażowy program praktycznej nauki zawodu w technikach i szkołach branżowych o profilu budowlanym

Organizacja i przygotowanie merytoryczne:

ropczyce kurs dekarski

Adam Chojnacki