Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Akademia Dachów Płaskich ponownie gościła w Zespole Szkół im. ks. dra Jana Zwierza oraz w Centrum Kształcenia Praktycznego w Ropczycach. Dnia 20 grudnia odbyły się już szóste zajęcia cyklu pilotażowego programu praktycznej nauki zawodu montera izolacji wodochronnych. W szkoleniu dekarskim po raz kolejny uczestniczyli uczniowie III klasy Technikum Budowlanego. Tematem zajęć były systemy uszczelnień dachów, tarasów i balkonów z płynnych folii tworzywowych ENKOPUR i ENKRYL firmy ENKE-WERK. Także i tym razem frekwencja była bardzo wysoka, w warsztatach uczestniczyły aż 24 osoby.
Zgodnie z wypracowaną metodyką kurs dekarski podzielony był na trzy części.
[the_ad id=”1643″]
Pierwsza część przeznaczona była na przekazanie podstawowych informacji dotyczących produktów firmy ENKE-WERK wchodzących w skład omawianych systemów izolacji. W trakcie godzinnej prezentacji wygłoszonej przez Doradcę Technicznego, Specjalistę ds. Szkoleń Enke-Werk uczniowie mieli okazję dokładnie poznać cechy i właściwości fizyczne hydroizolacji ENKOPUR i ENRYL oraz warianty stosowania płynnych folii tworzywowych. Uczestnikom przedstawiono także zasady prawidłowego wykonania uszczelnień – w tym wymagania w zakresie warunków atmosferycznych i przygotowania podłoża.
Fot.1 Prezentacja systemu uszczelnień z płynnej folii tworzywowej firmy ENKE-WERK.
Druga najdłuższa część szkolenia to tradycyjnie blok zajęć praktycznych.
W trakcie bloku zajęć praktycznych uczniowie, pod kierunkiem instruktora, mieli okazję samodzielnie przygotować materiały i narzędzia do wykonania uszczelnień w systemie płynnej folii tworzywowej ENKRYL. Przede wszystkim nauczyli się prawidłowego sposobu dopasowania włókniny zatapianej w izolacji wodochronnej, co jest kluczowe dla zapewnienia długoletniej skuteczności tego typu hydroizolacji.
Zapoznali się też z praktycznymi metodami nakładania płynnej folii ENKRYL zarówno na modelach attyk jak i na modelu dachu płaskiego (tarasu). Uczniowie wykonali uszczelnienie detali takich jak: narożniki zewnętrzne i wewnętrzne oraz kominki wentylacyjne.


Fot.4 Ćwiczenie z wykonania izolacji z płynnej folii tworzywowej ENKRYL – Zatopienie włókniny
Fot.5 Nakładanie drugiej warstwy folii tworzywowej ENKRYL.

Ostatnia część zajęć to tradycyjnie Panel Dydaktyczny Akademii Dachów Płaskich.


Fot.9 Wręczenie uczestnikom zajęć Certyfikatów i upominków.
Na zakończenie szkolenia każdy z uczestników otrzymał Certyfikat uczestnictwa, sygnowany podpisami Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego, Doradcy Technicznego ENKE-WERK oraz przedstawiciela Akademii Dachów Płaskich. Uczniowie otrzymali także upominki od firm: KLIMAS Wkręt-met i Ravago.
Ponadto wszystkim uczniom oraz nauczycielom zawodu Centrum Kształcenia Praktycznego przekazane zostały katalogi Stowarzyszenia Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad (DAFA) z załączonymi do nich kodami QR umożliwiającymi pobranie w wersji elektronicznej „Wytycznych do projektowania i wykonania dachów z izolacją wodochronną – wytyczne dla dachów płaskich”.
Dyrekcji Zespołu Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach i Centrum Kształcenia Praktycznego, nauczycielom, instruktorowi zajęć z firmy ENKE-WERK oraz patronom programu: Stowarzyszeniu Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad – DAFA, firmom: Ravago, KLIMAS Wkręt-met® i HERZ a także uczniom składamy serdeczne podziękowania za uczestnictwo, pomoc w organizacji zajęć, oraz wspólne propagowanie idei nauki przez praktykę adeptów zawodu montera izolacji budowlanych.
Kolejne zajęcia cyklu programu praktycznej nauki zawodu montera izolacji budowlanych odbędą się 14 marca 2018 roku w Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Jana Pawła II w Dębicy. Serdecznie zapraszamy.
Zespół Akademii Dachów Płaskich
PILOTAŻOWY PROGRAM PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU W TECHNIKACH I SZKOŁACH BRANŻOWYCH O PROFILU BUDOWLANYM
Organizacja i przygotowanie merytoryczne: