Pokrycia z pap starego typu wymagają okresowej konserwacji dachu. Polega ona na powlekaniu pokrycia odpowiednimi preparatami. Pierwsze zabiegi konserwujące należy wykonać po 2-3 latach eksploatacji, a później nie rzadziej, niż co 5 lat. Konserwacji nie wymagają natomiast pokrycia z pap nowej generacji (z asfaltów modyfikowanych, na trwałych osnowach). Producenci udzielają na te materiały 15-30 lat gwarancji. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba dokonywać przeglądu takiego pokrycia. Jak każdy materiał także i to pokrycie może ulegać uszkodzeniu.

Jakie wyroby wykorzystuje się do naprawy dachu papowego?

papa konserwacja dachu płaskiegoDo konserwacji i renowacji papowych pokryć dachowych stosuje się płynne i plastyczne wyroby bitumiczne. Po naniesieniu na podłoże tworzą ciągłą i jednolitą warstwę. Powłoki takie wykonuje się przy użyciu tradycyjnie stosowanych lepików asfaltowych (na gorąco) z wypełniaczem lub bez wypełniaczy, oraz różnego rodzaju mas asfaltowych.

Substancje do wykonywania napraw „na gorąco” nanoszone są w temperaturze 180-200 C. Mniej kłopotliwe są środki do stosowania na zimno (bez podgrzewania).

[the_ad id=”1614″]

Preparaty do renowacji na zimno można podzielić na kilka grup:

  • rozpuszczalnikowe – roztwory, lepiki i masy asfaltowe (roztwory asfaltów z dodatkiem kauczuków syntetycznych w rozpuszczalnikach organicznych), z dodatkiem plastyfikatorów i ewentualnie substancji nadających odpowiednią konsystencję. Do tych środków należą: Abizol, Askowil, Alubit, Bitizol, Cyklolep, Dacholeum, Dachbit itp. Wadą tych preparatów jest duża palność;
  • bezrozpuszczalnikowe:
    – emulsyjne (dwufazowe układy koloidalno – dyspersyjne, składające się z dwóch nie mieszających się cieczy: wody i asfaltu),
    – dyspersyjne masy asfaltowe: Dysperbit, Dysperbit-Color,
    – asfaltowo – gumowe: Bitgum, Gambit …

Preparaty bezrozpuszczalnikowe są łatwe w stosowaniu, ale ze względu na zawartość wody nie można ich nakładać, przechowywać ani transportować w okresie obniżonych temperatur. Naniesione powłoki z mas dyspersyjnych zabezpiecza się posypką mineralną (za wyjątkiem preparatów zawierających pigment).

Zasadniczo możemy powiedzieć, że pokrycie dachowe z wyrobów bitumicznych będzie długo służyć, jeśli jest wykonane z materiałów wysokiej jakości. Przedłużanie trwałości dachudokonuje się poprzez bieżące naprawy dachu i konserwacje papy termozgrzewalnej.

Co jest powodem uszkodzenia dachowych pokryć bitumicznych?

Głównym powodem uszkodzeń dachowych pokryć bitumicznych jest zazwyczaj (tak jak w przypadku wszystkich pokryć dachowych) stałe wystawienie na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych – słońca, mrozu, opadów i wiatru.

Czasem do uszkodzeń dochodzi pod wpływem czynników mechanicznych, przy wykonywaniu innych prac o charakterze remontowo budowlanym lub instalacyjnym na dachu. Jednak najczęściej do poważnych uszkodzeń pokryć z papy dochodzi w wyniku rażących zaniedbań w zakresie przeglądów i konserwacji.

Często jedynym rozsądnym wyjściem jest w takim wypadku gruntowny remont dachu i ponowne rozważenie jakiego rodzaju pokrycie byłoby najbardziej odpowiednie dla danej powierzchni dachowej.

3.7/5 - (16 votes)

Adam Chojnacki