Przed nadejściem okresu mroźnej zimy warto wykonać przeglądy i konserwacje dachu płaskiego, aby w razie nieszczelności nie znaleźć się pod presją pogody i czasu.
Sprawdzenie jakości izolacji
W przypadku dachów płaskich wykrywanie nieszczelności jest niezwykle ważne, zwłaszcza ten problem staje się uciążliwy zimą i zazwyczaj wtedy trudniej jest prowadzić prace naprawcze. Natomiast uszczelnienie dachu jest możliwe jedynie po dokładnym zbadaniu charakteru i wyznaczeniu miejsca przecieku. Dlatego badania warto przeprowadzać wcześniej, chociaż w niektórych metodach diagnostycznych znaczna różnica temperatur i wilgoć pomagają wykryć przeciek.
W przypadku doświadczonych firm decyzje o tym jaką techniką należy wykonać sprawdzenie dachu podejmowane są na podstawie szeregu uwarunkowań. W artykule poświęconym wykrywaniu nieszczelności opisywaliśmy kilka kluczowych metod. Każda z nich ma ma swoje wady i zalety. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Metody wykrywania nieszczelności dachów płaskich
[the_ad id=”1589″]
Prewencyjne zabezpieczenie i konserwacja dachu
Sprawdzić i ewentualnie zabezpieczyć należy elementy dachu płaskiego wystające ponad poziom izolacji narażone na działanie mrozu i wilgoci. Na te prace nigdy nie jest za późno.
Zima kalendarzowa zaczyna się w grudniu, ale okres naprawdę dużych mrozów przychodzi często dopiero w styczniu – lutym.
Sprawdzenie drożności wpustów i rynien
Zimą niezwykle ważne jest zapewnienie drożności spływu wody. Zablokowane rynny uniemożliwiają odpływ wody, a gromadząca się woda zimą to duże ryzyko dla wszelkiego rodzaju materiałów.
Dlatego należy przeprowadzić przegląd rynien, sprawdzić wszelkiego rodzaju syfony odpływowe, kratki.
W razie potrzeby konieczne jest udrożnienie i oczyszczenie przepływu – inaczej gromadząca się woda będzie wytwarzać większe niż zwykle ciśnienie co w połączeniu z niską temperaturą i zwiększonym poziomem wody w gruncie zwiększa ryzyko uszkodzenia warstw hydroizolacji.
Zabezpieczenie ogrodu na dachu przed zimą
Ogród na dachu płaskim przygotowujemy do zimy tak samo jak normalny ogród. Usuwamy martwe szczątki roślin, oczyszczamy, zabezpieczamy wrażliwe rośliny w przypadku (zwłaszcza dotyczy to dachów intensywnych). Naturalnie ważnym elementem każdej pielęgnacji jest formowanie roślin – strzyżenie i usuwanie chwastów.
Niekiedy warto uzupełnić kory w miejscach gdzie jest ona potrzebna. Pamiętać należy, że w okresie jesienno – zimowym występują w naszym kraju silne wiatry, luźne – pozostawione szczątki roślin, liście, mogą powodować zanieczyszczenie balkonów, parapetów, chodników, pobliskich ulic.
A także mogą prowadzić do zapychania się rynien i wpustów. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze należy usuwać wszystkie suche rośliny, wiele sztywnych gatunków traw w połączeniu ze szronem i lodem tworzy niezwykły klimat także i o tej porze roku.