Niejednokrotnie zajmowaliśmy się w naszych tekstach problemem przeciekającego dachu z papy, ale ponieważ temat jest “zawsze aktualny” postanowiliśmy pokusić się o podsumowanie i przegląd tego, co do tej pory napisaliśmy na ten temat.
Po pierwsze – konserwacja dachu płaskiego
Znaną prawdą jest to, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku dachu płaskiego ta maksyma jest niezwykle ważna. Ale oczywiście jak w wielu innych przypadkach i tu mądrzy jesteśmy zwykle “po szkodzie”. Dlatego powtarzamy jeszcze raz – dach płaski wymaga regularnych przeglądów i konserwacji.
Szkody i uciążliwość jakie może spowodować nieszczelność dachu są znacznie bardziej kosztowne od regularnych przeglądów. Badanie dachu można wykonać o każdej porze roku. Naprawa dachu płaskiego to często konieczność, ale warto monitorować i planować także ten rodzaj pracy. Być może usterka jest drobna i może zaczekać na dogodną technologicznie pogodę. Taką decyzję najlepiej jednak podjąć po konsultacji ze specjalistą.
Polecamy nasze poradniki dotyczące zagadnienia nieszczelności dachu:
- Metody wykrywania nieszczelności dachów płaskich
- Konserwacja dachu pokrytego papą
- Naprawa dachu z papy i problemy z dachem płaskim
Po drugie – właściwy dobór technologii dachu
Jeżeli jesteście Państwo na etapie projektowania dachu płaskiego, bądź planujecie poważny remont, warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie i właściwy dobór technologii. Trzeba się także zastanowić, czy uszczelnić dach i jak go dobrze zabezpieczyć? Polecamy swoje usługi w zakresie doradztwa, prosimy o kontakt w tej sprawie jeśli jesteście Państwo zainteresowani spotkaniem i rozmową z naszym specjalistą.
Chcemy tutaj podkreślić, że nasi specjaliści to nie są handlowcy oferujący cudze usługi. Nasza oferta opiera się na wieloletnim doświadczeniu, nasi pracownicy to kompetentni specjaliści o odpowiednim wykształceniu.
Polecamy także i tu zapoznanie się z tym pisaliśmy dotychczas na temat technologii dachów płaskich:
- Projektowanie dachów zielonych
- Pokrycia dachowe bitumiczne – papy
- Membrana hydroizolacyjna RESITRIX EPDM
Zielony dach raz jeszcze
Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć dachy zielone. Ten rodzaj dachów pozornie wydaje się najbardziej narażony na problemy związane z nieszczelnością pokrycia dachowego.
Niemniej jednak warto tu spostrzec, że podstawowymi czynnikami powodującymi uszkodzenia dachów jest promieniowanie ultrafioletowe które powoli uszkadza i niszczy wszelkie tworzywa sztuczne, mróz który powoduje zamarzanie wody i pękanie materiałów oraz nadmiar ciepła którego w sezonie letnim na dachu zwykle nie brakuje.
Proszę zwrócić uwagę, że prawie wszystkie te czynniki skutecznie niweluje zielony dach. Osłania on pokrycia od światła, chroni przed mrozem i zapobiega nadmiernemu wygrzewaniu powierzchni latem. Do tego wszystkiego przy realizacji dachów zielonych dobiera się szczególnie ostrożnie najbardziej pewne materiały. Są to zawsze bardzo sprawdzone pokrycia.
Zachęcamy Państwa do lektury i do korzystania z naszych porad. Zima czy lato to zawsze dobry czas na dobre pomysły. My ze swej strony nieustannie pracujemy nad tym, aby zdobywać doświadczenie niezbędne do dobrego wykonywania naszej pracy. Za pośrednictwem naszej witryny staramy się dzielić wiedzą.
Jesteśmy otwarci na Państwa rady i uwagi – zachęcamy do kontaktu z nami.